fbpx
Select Page

Mrekullia e mjaltit: Antibiotiku i Natyrës dhe përforcuesi i imunitetit

Mjalt Bio ne shije
Mjalt Bio ne shije shqiperi kosove maqedoni mjalt ne shitje.

Mjalti, një eliksir i artë i prodhuar nga bletët, është nderuar me shekuj për përfitimet e tij të jashtëzakonshme shëndetësore. Jo vetëm që është një ëmbëlsues natyral i shijshëm, por gjithashtu ka veti antibakteriale dhe antibiotike që e bëjnë atë një aleat të fuqishëm për sistemin tonë imunitar. Në fakt, mjalti është përdorur jo vetëm si ushqim, por edhe në kozmetikë, duke theksuar shkathtësinë e tij dhe aplikimet e gjera.

Një vështrim më i afërt në Mjaltë
Fjala “mjaltë” besohet të ketë origjinën nga fjala hitite “melit”, e cila është e lidhur me fjalën latine “mel” dhe përdorimin e saj figurativ për sa i përket ëmbëlsisë. Ndërsa shumë mund ta shohin sheqerin dhe mjaltin si të ngjashëm në përmbajtjen e tyre ushqyese, mjalti në fakt krenohet me virtyte të shumta që i mungojnë sheqerit.

Dr. Peter Molan, profesor i biokimisë dhe drejtor i Njësisë së Kërkimit të Mjaltit në Universitetin e Waikato-s në Zelandën e Re, i ka kushtuar mbi 15 vjet studimit të vetive të dobishme të mjaltit. Në një eksperiment, ai mbuloi me mjaltë shtatë lloje bakteresh përgjegjëse për infeksionet e plagëve. Çuditërisht, të shtatë llojet e baktereve u neutralizuan nga kjo substancë e çmuar e prodhuar nga bleta.
Në Francë, profesor Bernard Descottes, kreu i Departamentit të Kirurgjisë së Brendshme dhe Transplanteve në Spitalin Limoges, ka përdorur mjaltin si një trajtim për shërimin e plagëve që nga viti 1984, me rezultate jashtëzakonisht pozitive. I frymëzuar nga gjetjet e tij, Descottes zhvilloi një trajtim gjithëpërfshirës “apiterapi” të bazuar në mjaltë.

Fuqia e Mjaltit: Vetitë dhe Përfitimet
Një nga funksionet më të rëndësishme të mjaltit janë vetitë e tij antibakteriale dhe antibiotike. Shumë lloje mjalti përmbajnë sasi të konsiderueshme të peroksidit të hidrogjenit, e njëjta substancë që përdoret zakonisht për dezinfektimin e plagëve. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se temperaturat e larta të përfshira në pasterizim mund të neutralizojnë disa nga këto përbërje të dobishme. Për të maksimizuar efektet e tij antibakteriale, mjalti i papërpunuar dhe i papërpunuar është zgjedhja e preferuar.
Përveç luftimit të infeksioneve sipërfaqësore, mjalti gjithashtu zbut simptomat e ulçerës gastrike dhe përdoret në trajtimin e diarresë, e cila mund të jetë veçanërisht e rrezikshme, veçanërisht te fëmijët, pasi çon në dehidrim. Për më tepër, mjalti rezulton efektiv kundër kapsllëkut për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të fruktozës, një sheqer që mund të anashkalojë tretjen dhe të arrijë në zorrën e trashë. Fruktoza gjithashtu jep një fuqi unike ëmbëlsuese dhe siguron energji të qëndrueshme, pasi metabolizohet më ngadalë se glukoza.
Përmbajtja kalorike e mjaltit është afërsisht 304 kcal për 100 g.
Llojet e ndryshme të mjaltit kanë veti të ndryshme terapeutike. Mjalti i akacies, për shembull, vepron pozitivisht në sistemin tretës, ndërsa mjalti i pyllit rekomandohet për simptoma të ngjashme me gripin. Mjalti i luleve të portokallit ka veti cikatizuese dhe mjalti i lulediellit është i njohur për efektet e tij antinevralgjike dhe etheve, duke e bërë atë të dobishëm për të luftuar kolesterolin e lartë. Mjalti Erica ka veti anti-reumatike dhe antianemike, ndërsa mjalti i blirit qetëson dhimbjet menstruale dhe ka cilësi qetësuese, diuretike dhe tretëse. Së fundmi, mjalti me shumë lule ka një efekt detoksifikues në mëlçi.

Mjalti: Një mbështetës i shëndetit
Mjalti shkon përtej aplikimeve të tij medicinale dhe ofron mbështetje për disa aspekte kyçe të mirëqenies sonë, duke përfshirë sistemin imunitar, sistemin tretës, mëlçinë dhe madje edhe lëkurën. Vetitë e tij qetësuese e bëjnë atë një ilaç të shkëlqyer për kollën, duke e bërë atë një shtesë të përsosur për një filxhan çaji të ngrohtë gjatë muajve të ftohtë të dimrit.

Receta: Biskota me mjaltë të bërë në shtëpi

Ndonjëherë, është mirë të shërbesh diçka të bërë në shtëpi së bashku me një filxhan çaj. Ja një recetë e thjeshtë dhe e shijshme për biskotat me mjaltë:
Përbërësit:
100 g gjalpë
1 pako pluhur pjekjeje
1 lugë çaji kanellë pluhur
½ lugë çaji pluhur karafil
Përafërsisht 300 g miell për të gjitha përdorimet
150 g sheqer kallami të papërpunuar
2 vezë
50 g mjaltë

Udhëzime:
1.Në një tas të madh ose në një sipërfaqe të pastër, krijoni një pus me miellin dhe shtoni sheqerin, gjalpin, mjaltin (mundësisht një varietet më kompakt), vezët dhe erëzat.
2.Përziejini përbërësit tërësisht derisa të arrini një brumë të butë dhe homogjen.
3.Mbështilleni brumin me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer për të paktën një orë.
4.Pasi brumi të jetë ftohur, hapeni në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell në një trashësi afërsisht ½ centimetër.
5.Përdorni prerës të ndryshëm biskotash për t’i dhënë formë brumit në modele kreative dhe vendosini në një fletë pjekjeje të veshur me letër furre, duke i vendosur ato rreth 2-3 cm larg njëra-tjetrës.
6.Piqni biskotat në 180°C për rreth 15 minuta ose derisa skajet të fillojnë të skuqen lehtë.
7.Ndërsa biskotat janë duke u pjekur, përgatisni kremin duke përzier sheqer pluhur me një sasi të vogël ngjyre ushqimore (nëse dëshironi) dhe një sasi të vogël uji të vluar. Shtoni ujin gradualisht, duke e përzier fuqishëm derisa të arrihet një konsistencë e trashë dhe kremoze.
8.Pasi biskotat të dalin nga furra, i lyejmë me krem. Për të zgjatur jetëgjatësinë e tyre, ruajini në një kuti prej kallaji.

informacion shtese
Mjalti është një përbërës i gjithanshëm që mund të përdoret në krijime të ndryshme kulinarie, nga salcat dhe marinatat deri te produktet e pjekura dhe pijet.
Mjalti nuk rekomandohet për foshnjat nën një vjeç për shkak të rrezikut të botulizmit.
Si përfundim, mjalti me të vërtetë meriton reputacionin e tij si një ilaç natyral i mrekullueshëm. Vetitë e tij antibakteriale dhe antibiotike, të kombinuara me përfitimet e shumta shëndetësore, e bëjnë atë një aleat të domosdoshëm për sistemin tonë imunitar. Kështu që herën tjetër që të kërkoni një ëmbëlsues ose një ilaç për kollën, merrni parasysh t’i drejtoheni mirësisë së artë të mjaltit.

Shpërndaje

Cel

error: Content is protected !!
Share This